Współczesne okulary korekcyjne nie kończą swojej misji na korygowaniu wad wzroku. Dzięki dobraniu odpowiedniej do potrzeb użytkownika powłoce ochronnej zakres ich użyteczności ulega znacznemu rozszerzeniu, a korzystanie z okularów w określonych warunkach staje się dużo bardziej komfortowe.

Mamy dzisiaj coraz więcej rodzajów powłok ochronnych, przez co powstaje pytanie, jaki wybór będzie najlepszy? Dużo zależy od naszego stylu życia i wykonywanej pracy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje powłok ochronnych wraz z ich największymi zaletami, co może pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Powłoka hydrofobowa – koniec z mgłą na szkłach!

 

Wchodzisz z zimnego podwórka do ciepłego domu, a okulary nie zachodzą mgłą… Biegniesz przez miasto w deszcz, a krople nie osadzają Ci się na szkłach i nie utrudniają widzenia… Noszenie maseczki już nie powoduje parowania okularów… Brzmi pięknie i jest całkowicie możliwe! Powłoka hydrofobowa odpowiada za nadanie powierzchni szkła idealnej gładkości, która nie pozwala kroplom wody na osadzanie się na niej. Szkła wyposażone w tę powłokę są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu, a woda odparuje z nich znacznie szybciej.

Powłoka antyrefleksyjna – podstawa współczesnych okularów

Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej pozwala na zniwelowanie działania refleksów świetlnych, jakie powstają na powierzchni soczewki okularu. Pozwala to na uniknięcie powstawanie złudnych obrazów w postaci odbić i mgieł, a źrenice osoby noszącej okulary są w pełni widoczne. Powłoka antyrefleksyjna ma szczególne znaczenie w przypadku osób z dużą wadą wzroku, dlatego że obraz dzięki niej jest dużo bardziej wyraźny, niż gdyby nosić okulary bez tej powłoki. Powłoka antyrefleksyjna dodatkowo utwardza soczewkę okularową, zwiększając jej trwałość, a do tego zmniejsza podatność na zarysowania i daje możliwość łączenia jej z innymi powłokami ochronnymi.

Powłoka antyelektrostatyczna – dla alergików i nie tylko

Nie każdy o tym wie, lecz szkła okularów potrafią mocno elektryzować się nie tylko podczas czyszczenia ich szmatką, lecz też podczas pracy przed komputerem. Powoduje to zwiększone przyciąganie drobinek kurzu, co może być bardzo uciążliwe nie tylko ze względu na sam fakt zabrudzenia szkła, lecz też stanowi poważny problem dla alergików. Dlatego też powłoka antyelektrostatyczna będzie dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem, lecz nie tylko. Jest ona także dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy często przebywają w miejscach, gdzie znajduje się wyjątkowo dużo kurzu.

Powłoka oleofobowa – przywitaj się z czystymi szkłami!

okularyDziałanie powłoki oleofobowej jest niejako rozszerzeniem działania powłoki antyelektrostatycznej, dlatego że też potrafi ona chronić przed osadzaniem się kurzu. Jednak jej głównym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu tłustych plam, które pojawiają się najczęściej, gdy dotykamy okularów placami lub w przypadku osób borykających się z cerą tłustą, lub mieszaną. Powłoka ta będzie idealna dla osób, które mają wrażenie, że pomimo częstego czyszczenia okularów są one wciąż brudne, co poważnie obniża poziom komfortu ich użytkowania.

Powłoka UV – skuteczna ochrona przed słońcem w każdych warunkach

Dobrej jakości powłoka UV, zwana potocznie fotochromem, pozwala na ochronę wrażliwej powierzchni oka przed nadmiarem promieniowania słonecznego praktycznie z każdej strony, nawet od wewnątrz. Powłoka ta doskonale sprawdzi się o każdej porze roku u osób, które szczególnie dużo czasu spędzają na dworze w celach prywatnych i zawodowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób po laserowej operacji wzroku, pacjentów bez soczewki ocznej lub osób przyjmujących leki o działaniu fotouczulającym. Powłoka ta spowalnia proces starzenia się oczu, chroni przed pogorszeniem się istniejącej wady i wystąpieniem niektórych chorób narządu wzroku.

Powłoka Blue Control – innowacja dla pracujących przed ekranem

 Coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie nadmiaru światła niebieskiego, emitowanego przez ekrany urządzeń. Aby zabezpieczyć przed tym nasz wzrok, zaopatrujemy się w powłokę Blue Control. Różni producenci będą nadawali jej różne nazwy, lecz jej zadanie jest takie samo – zatrzymać działanie niebieskiego światła, niwelując takie problemy, jak bezsenność, zmęczenie, niewyraźne widzenie, czy też podrażnienie oczu.

Nie wiesz, jaki rodzaj powłoki będzie dla Ciebie najlepszy? Warto tę decyzję skonsultować z optometrystą, który na podstawie zgromadzonych informacji pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji. A gdy już ją podejmiesz, odwiedź salon Soczewki24, w którym czekają okulary stworzone idealnie na miarę Twoich potrzeb.