Niskie temperatury czy jakiekolwiek opady deszczu i śniegu nie muszą być wcale powodem do odstawienia roweru w kąt. Choć wizja jazdy po śliskiej nawierzchni i samochodów chlapiących wodą z kałuży może nie wydawać się najlepszą, dla wielu osób to właśnie rower stanowi główny środek transportu lub narzędzie treningowe – w obu wypadkach trudno z niego zrezygnować. Jak zatem przygotować się do jazdy na rowerze zimą, by uniknąć przemarznięcia i cieszyć się z jazdy niemalże tak, jak latem?

Złote zasady wyboru zimowej odzieży rowerowej

Przeszukując oferty sklepów z odzieżą rowerową, uwagę przyciągają zwykle typowe ubrania letnie. Kompletowanie garderoby na zimę nie musi jednak oznaczać całkowitego ich unikania, bo pierwszą zasadą jaką należy się tu kierować jest właśnie ubiór na cebulkę. Dobierając odpowiednio poszczególne warstwy ubioru można nie tylko skutecznie zabezpieczyć się przed wyziębieniem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi na zewnątrz, ale też uniknąć konieczności całkowitej wymiany garderoby przy przejściu z sezonu letniego w zimowy.

Koszulki stosowane latem mogą z powodzeniem sprawdzić się pod spodem tych z długim rękawkiem, na które następne wkłada się stosowną kurtkę przeciwdeszczową lub ocieplaną. Należy pamiętać oczywiście, by każda z warstw posiadała właściwości oddychające. Początkowe odczuwanie chłodu po wyjściu z domu jest tu jak najbardziej wskazane – jeśli organizm już bez rozgrzewki jest mocno docieplony, w trakcie jazdy szybko zacznie się pocić i wychładzać.

Z tego też powodu zdecydowanym „nie” w rowerowej odzieży zimowej należy oznaczyć bawełnę, która chłonie wodę niczym gąbka i pozostaje mokra na ciele przez długi czas.

Kolejną złotą zasadą konstruowania zimowej garderoby rowerowej jest pamięć o dłoniach i stopach. Wbrew pozorom skupia się na nich zwykle najmniej uwagi, a przecież to właśnie ręce i nogi są narażone na odmrożenie jako pierwsze. Dobre rękawiczki i skarpetki pozwalające stopie oddychać to podstawa. Pamiętaj, by zapakować do plecaka zapasowe pary, w razie gdyby te pierwsze przemokły podczas jazdy.

Damska bluza rowerowa
Damska bluza rowerowa marki Endura. Dostępna w PM Bike za 279 złotych.

Jak dobrać poszczególne elementy zimowej garderoby na rower?

Zdecydowanie najważniejszym zakupem w obrębie zimowej odzieży rowerowej będzie odpowiednio dopasowana kurtka, która nie tylko doskonale zabezpieczy rowerzystę przed chłodem i opadami, ale przede wszystkim przed przeszywającym wiatrem który podczas jazdy jest odczuwalny dwukrotnie bardziej. Wiatroszczelna membrana będzie więc w rowerowej kurtce niezbędna, podobnie jak wysoki kołnierz oraz ściągacze w rękawach i dolnej części kurtki – przed wiatrem należy zabezpieczyć się z każdej strony.

Bardzo ważną cechą, na jaką należy tu zwrócić uwagę jest też wodoszczelność kurtki – im wyższa, tym oczywiście lepiej, choć wiele osób nie decyduje się raczej na trening w ulewnym deszczu. Kurtka rowerowa powinna być też odzieżą oddychającą, podobnie jak ubrane pod nią warstwy koszulek i bielizny termicznej – skóra nie powinna pocić się podczas jazdy tak, by pot ten nie mógł od razu odparować. Co z ociepleniem kurtki? Jako że o izolację termiczną dbają tu przede wszystkim liczne warstwy odzieży, w nieco cieplejsze dni można pozwolić sobie na kurtkę bez dodatkowego ocieplenia.

Wybierając jednak wyłącznie jeden model, który ma posłużyć przez całą zimę, wewnętrzne podszewki z ciepłych materiałów mogą okazać się konieczne. Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na samą budowę zimowej kurtki kolarskiej, która powinna mieć przede wszystkim wysoką stójkę, przedłużony tył, elementy odblaskowe oraz praktyczną kieszeń na plecach na wszystkie akcesoria niezbędne podczas jazdy.

Bardzo podobnie wygląda kwestia wyboru spodni rowerowych – zimą krótkie i obcisłe spodenki warto zamienić na dłuższe, ocieplane legginsy lub spodnie. Producenci stosują tu często dodatkowe docieplenia na kolanach, które dodatkowo zabezpieczają stawy przed wychłodzeniem, oraz (szczególnie w przypadku mniej obcisłych modeli) ściągacze w kostkach, które zabezpieczają nogę przed dostawaniem się wiatru do środka. Spodnie rowerowe nie są zwykle wodoszczelne, choć śliskie materiały z jakich zostały wykonane powodują, że woda spływa po nich bez problemu.

Endura Windchill
Endura Windchill – kurtka rowerowa Windchill – dostępna w PM Bike za 321 złotych.

Rowerowa bielizna termiczna

Ubierając się na rower zimą należy pamiętać, że kurtka i spodnie to jedynie zewnętrzne elementy chroniące w głównej mierze przed wodą i wiatrem. Znacznie ważniejszą rolę odegra tu wszystko, co zostanie ubrane pod spód, a więc przede wszystkim bielizna termiczna stanowiąca najlepszą izolację przed niskimi temperaturami. Koszulki czy spodenki utrzymujące właściwą temperaturę najważniejszych części ciała są tu niezbędne, szczególnie gdy temperatura powietrza spada poniżej 0.

Najważniejsze zimowe akcesoria rowerowe

Elementami, o których nie należy w żadnym wypadku zapominać podczas kompletowania zimowej garderoby rowerowej są wszelkiego rodzaju akcesoria, które uzupełniają strój i wykańczają zbudowaną dzięki niemu izolację.

W grupie tej znajdą się więc przede wszystkim odpowiednio ocieplone rękawiczki rowerowe, zimowe skarpety i buty kolarskie lub dedykowane ochraniacze na buty i łydki, oraz niezastąpione kominiarki, chusty i czapki rowerowe, które pozwolą ochronić szyję i głowę przed bezpośrednią ekspozycją na wiatr. Te ostatnie warto dobrać pod kątem noszenia kasku – w ofercie najlepszych producentów można dziś z powodzeniem znaleźć ciepłe czapki dedykowane do wkładania pod nawet najlepiej dopasowany kask szosowy.