Akcesoria krawieckie wykorzystywane przez profesjonalne krawcowe znajdują zastosowanie również w życiu codziennym. Zaliczyć do nich można wszystkie przyrządy, za pomocą których profesjonalne krawcowe, ale również amatorki robótek ręcznych i szycia potrafią wyczarować niezwykłe kreacje lub dokonać poprawek krawieckich dając drugie życie nieużywanym rzeczom.

Miejscem, w którym należy szukać odpowiednich akcesoriów, jest pasmanteria. Zakupione tam produkty niezbędne do wykonywania robótek ręcznych pozwolą na realizację indywidualnych projektów nie tylko przez profesjonalne krawcowe, ale również amatorki.

Czym jest pasmanteria?

Pasmanteria jest sklepem, w którym można kupić wszelkiego rodzaju akcesoria do szycia i robótek ręcznych. Dawniej w takim miejscu można było nabyć przede wszystkim wyroby włókiennicze, stosowane do ozdobienia lub do wykończenia ubrań, tkanin, a nawet wyrobów tapicerskich, obić meblowych. Obecnie posiadają  one szeroki asortyment, dlatego zaopatrzą w akcesoria krawieckie nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, którzy na co dzień nie zajmują się szyciem odzieży. W internecie istnieje wiele tego rodzaju sklepów, dlatego bez wychodzenia z domu można zaopatrzyć się w niezbędne do szycia akcesoria. W wielu przypadkach wybór artykułów pasmanteryjnych jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie artykuły pasmanteryjne powinny znaleźć się w każdym domu?

Artykuły pasmanteryjne są niezwykle ważne w krawiectwie. Odgrywają nierzadko kluczową rolę w wykańczaniu odzieży lub jej przeróbkach. Odpowiednie ich dopasowanie i wykorzystanie nie jest proste, wymaga wyobraźni i kreatywności. Są niezwykle istotne przy tworzeniu oryginalnych kreacji. W pasmanterii można zaopatrzyć się między innymi w następujące artykuły:

  • koronki bawełniane, elastyczne i stabilne w różnych kolorach,
  • hafty na tiulu, bawełniane oraz inne podkłady,
  • aplikacje gipiurowe, haftowane, bawełniane, aksamitne,
  • gipiury,
  • gumy okrągłe i płaskie, do ramiączek lub ozdobne,
  • kółka, regulatory, zapięcia,
  • klamerki, ozdobne sznurki, regulatory do ramiączek,
  • aplikacje, tasiemki.

Poza tym w pasmanterii można kupić wiele artykułów niezbędnych do szycia czyli:  nici w wielu kolorach, guziki, nożyce krawieckie, kordonki, muliny, igły, wstążki, wełny, druty, szydełka, miarki krawieckie. Dzięki nim można ozdabiać ubrania, tkaniny, dokonywać poprawek krawieckich, wykonywać robótki ręczne. Ich wykorzystanie jest uzależnione od wyobraźni i umiejętności manualnych klienta.

Czy trudno jest rozpocząć przygodę z szyciem?

Nauka szycia nie jest prosta. Wymaga determinacji, motywacji i ćwiczeń. Zainteresowanie nabyciem tego rodzaju umiejętności nieustannie wzrasta, a ostatnio samodzielne wykonywanie robótek ręcznych  cieszy się dużą popularnością. Okazuje się, że można nauczyć się szycia w domu, niekoniecznie trzeba zapisywać się na kurs. Należy zacząć naukę od przeczytania kilku poradników, a następnie wykonania prostej rzeczy, na przykład czapki, komina, poszewki na poduszkę, serwetki. Pożądane będzie również zaopatrzenie się w książki lub gazety z wykrojami. Warto również przygotować sobie wykroje ze starych rzeczy.

Dlaczego jest ważne jest odpowiednie wyposażenie w artykuły pasmanteryjne?

Artykuły pasmanteryjne wykorzystywane są nie tylko przez krawcowe, ale również przez osoby, które pragną przerobić jakiś element swojej garderoby, ozdobić i nadać mu nowe życie. Umożliwiają one wykonywanie poprawek krawieckich, a także tak prostych czynności, jakimi jest na przykład przyszycie guzika, zszycie dziury. Czynności takie potrafi wykonać przecież każda osoba, dlatego posiadanie w domu artykułów pasmanteryjnych jest koniecznością. Dzięki nim każda sztuka odzieży nabierze nowego blasku. Są one niezbędne osobom, pragnącym wykonać samodzielnie dekoracje do swojego domu, ozdobić obrusy, firany, poduszki, serwetki, wykonać zabawki dla dziecka w postaci pluszaków lub szmacianych lalek, ozdobić prezent dla najbliższych lub kartę świąteczną. Przydadzą się również rodzicom dzieci, które muszą wykonać różne zadania na zajęcia plastyczne.

Czy samodzielne szycie się opłaca?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie dotyczące opłacalności samodzielnego szycia jest trudna. Z jednej strony stworzenie unikalnej i niepowtarzalnej rzeczy, idealnie pasującej do naszej sylwetki, z dobrych gatunkowo materiałów ma same zalety. Nie zawsze ubrania z sieciówek spełniają nasze wymagania pod każdym względem. Poza tym szycie w domu umożliwia wykorzystanie nieużywanych już ubrań lub resztek do stworzenia nowej rzeczy. Pomimo wielu wątpliwości w kwestii opłacalności szycia w domu nie do przecenienia jest satysfakcja i radość z tworzenia, której nie można porównać z doświadczeniem zakupu gotowych sztuk odzieży w sklepie.